نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: ورزش و تاثیر آن بر تنفس و ریه ها

 1. #1

  • susaboy
  • مهمان

  New 2 ورزش و تاثیر آن بر تنفس و ریه ها

  ورزش و تاثیر آن بر تنفس و ریه ها :
  ارتباط حركت با دستگاه تنفس بسيار روشن وآشكار است . شما ده پله را تند بالا برويد و يا 100متر تند بدويد . ملاحظه مي كنيد كه نفس شما به شمارش مي افتد . توضيحش ساده است . ماشينهاي موتوري براي حركتهاي تند بنزين زيادتري لازم دارند . بدن انسان نيز براي حركت تند احتياج به نيرو و انرژي بيشتري دارد. اين انرژي با سوخت و ساز مواد غذائي در مقابل اكسيژن يعني اكسيداسيون به دست مي آيد . زندگي سلولهاي بدن و فعاليت آنها به اكسيژن بستگي دارد . شما اگر روي پايتان طوري بنشينيد كه روي شريان پا (رگ پا ) فشار بيفتد در چند دقيقه پايتان كرخت مي شود و گز گز مي كند . اين همان كندي جريان خون و كمبود اكسيژن است ،همانطور روي شريانهاي نقاط ديگر بدن اگر فشار بياوريد يا مانعي مجراي رگها را مسدود نمايد ( مانند آمپولي در شريان قلب ) جريان خون و اكسيژن قطع و عضو با ورود ناراحتي از كار خواهد افتاد . تحمل اعضا ء بدن در مقابل كمبود اكسيژن متفاوت است . دست وپا و اطراف بدن تا 1-2 ساعت به قطع جريان خون تحمل دارند ولي از همه بيشتر مغز وقلب به اكسيژن احتياج دارند . پس از قطع جريان اكسيژن ( قطع تنفس )مغز در يكي دو دقيقه و قلب نيز در 2-3 دقيقه از كار مي افتد . خوشبختانه اكسيژن به مقدار فراوان و مفت و مجاني در هواي آزاد وجود دارد و 21% تركيب هوا اكسيژن است . در سطح دريا غلظت آن بيشتر و در ارتفا عات هر چه بالا تر برود مقدار آن كمتر مي شود .
  تنفس و در واقع روش دم و بازدم، يکي از مهم ترين موضوع ها، هنگام انجام تمرينات و حرکات ورزشي هستند. تنفس صحيح و درست مي تواند انرژي زيادي را براي بدن حفط کند و همچنين بدن را سالم تر نگه دارد. در حاليکه روش غيرصحيح آن مي تواند انرژي زيادي از بدن بگيرد و به سلامت بدن آسيب وارد کند. تنفس صحيح همچنين باعث مي شود تا انتقال و تامين خون از قلب به رگ هاي بدن، بهتر و مرتب تر انجام پذيرد. اين موضوع به عملکرد بهتر سيستم لنفاني انسان نيز کمک مي کند. فراموش نکنيد که التبه نوع هوايي که تنفس مي کنيد نيز بسيار مهم است. هواي تنفس شونده (بويژه هنگام انجام تمرينات و حرکات ورزشي) مي بايست پاک و غيرآلوده باشد.
  روش صحيح تنفس
  توجه داشته باشيد که هنگام تمرينات ورزشي، تنفس خود را ريتميک و از روي نظم کنترل کنيد. همچنين دقت کنيد که تا حد امکان آرامش را حفظ کنيد و از تند نفس کشيدن جلوگيري کنيد. سعي نکنيد تا با دهان نفس بکشيد. البته براي خارج کردن سريع تر هوا مي توانيد از دهان استفاده کنيد، اما براي کشيدن آن اصلا از دهان استفاده نکنيد. بکارگيري دهان براي عمل دم باعث مي شود تا هوا به حجم نامشخص (زياد) وارد بدن گردد بدن اينکه فيلتر شود. بيني با فيلترهايي که در قسمت ورودي خود دارد، هواي دم را پاکسازي مي کند. همچنين بيني با حجم کمتري که دارد باعث مي شود تا حجم هواي دم کنترل شده و به مقدار مورد نياز باشد. تنفس از دهان باعث خشکي دهان و گلو مي شود که اين موضوع به خشک شدن آب بدن و کسري انرژي کمک مي کند. روش توصيه شده اينست که; دم از راه بيني و بازدم از راه دهان انجام گيرد. در اين روش البته بهتر است که هنگام کشيدن هوا، دهان کاملا بسته باشد. البته روش دم و بازدم از راه بيني بيشتر توصيه مي گردد. در اين حالت دهان در هر دو حالت (دو و بازدم) کاملا بسته است. اما چگونگي تنفس نيز امري بسيار مهم است. براي کشيدن تنفس، نگه داشتن نفس در بدن و بيرون دادن آن مدت زماني نسبي لازم است تا حرکت ريتميک حفظ گردد، که اين موضوع در هنگام انجام تمرينات امر مهمي است. همانطور که اشاره شد، آرامش در تنفس لازم است تا حفظ گردد. بعد از انجام تمرينات و يا هنگام استراحت بين هر تمرين، سعي کنيد تا بصورت عميق در روش زير چند مرتبه تنفس کنيد: اگر براي مثال يک ثانيه را صرف کشيدن نفس عميق مي کنيد، چهار برابر آن را (چهار ثانيه) مي بايست براي نگه داشتن نفس در بدن صبر کنيد. سپس در زمان دو برابر آن (دو ثانيه) بايد نفس را بيرون دهيد. اين مدت زمان ها بستگي به نوع نفس کشيدن شما دارد. اما نسبت ها مي بايست رعايت شوند. يعني اگر دم، دو ثانيه بطول انجامد، نگه داشتن آن بايد هشت ثانيه طول کشد و بازدم نيز چهار ثانيه. اين نوع روش تنفس چه براي کسانيکه ورزش مي کنند و چه کسانيکه نمي کنند، در روز سه مرتبه، و هر مرتبه ده بار توصيه مي شود. يعني ده بار صبح، ده بار عصر و ده با قبل از خواب.

  ورزش و بیماری های ریوی و قلبی
  تعداد زیادی از افراد جامعه از بیماری های مزمنی مانند [فقط کاربران عضو انجمن ژنرال ها میتوانند لینک ها را مشاهده کنند. لطفا برای عضویت کلیک کنید]، آسم، [فقط کاربران عضو انجمن ژنرال ها میتوانند لینک ها را مشاهده کنند. لطفا برای عضویت کلیک کنید] و که گاه سال های متمادی طول می کشد، رنج می برند.
  فعالیت فیزیکی و ورزش می تواند نقش بسیار مهمی را در زندگی و بهبود وضعیت بالینی این افراد داشته باشد و احساس خوبی از حفظ سلامتی را در آنها ایجاد کند. در برخی موارد حتی ورزش می تواند، موجب تأخیر در پیشرفت این بیماری های زمینه ای شود.
  ورزش و بیماری های انسداد ریوی
  به هر نوع مشکل ریوی که به تدریج سبب اشکال در تنفس فرد شود، بیماری انسداد ریوی گفته می شود. برخی بیماری های زمینه ای که سبب اشکال انسداد راه های ریوی می شوند، عبارتند از: برونشیت مزمن، (التهاب مزمن راه های تنفسی)، برونشکتازی (اتساع غیرقابل برگشت راه های تنفسی)، آمفیزم (بیماری‌ مزمن‌ ریه‌ که‌ طی‌ آن‌ کیسه‌های‌ هوایی‌ در ریه‌ بیش‌ از اندازه‌ گشاد می‌ شوند )، آسم و سایر بیماری هایی که سبب تنگی و اسپاسم راه های هوایی می شوند.
  برنامه های ورزشی برای بیماران ریوی
  ورزش و فعالیت فیزیکی مناسب می تواند، سبب بهبود عملکرد ریوی شود و کم کم احساس بهبود و افزایش قوا را در بیمار ایجاد کند، با این وجود، برای هر فرد باید به طور جداگانه برنامه ی ورزشی مناسبی ارائه شود. یک پزشک باید بیمار را معاینه کند و شیوه ی صحیح نفس کشیدن و افزایش ظرفیت تنفسی را به او بیاموزد. ابتدا بیمار باید با لب های بسته تمرین کند، تا بازدم عمیق و فعال انجام دهد و شیوه ی حبس کردن نفس و افزایش ظرفیت تنفسی را یاد بگیرد. این تکنیک سبب می شود، تا عضله ی دیافراگم و سایر عضلات فرعی تنفس تقویت شوند. وقتی که این باز توانی تنفسی به حد قابل قبولی رسید، یک برنامه ی پیاده روی می تواند، ظرفیت تنفسی و سلامت عمومی بیمار را بهبود ببخشد، ولی این اقدامات حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود.
  بیماری های قلبی و ورزش
  شایع ترین انواع بیماری های قلبی، بیماری شریان کرونری و تصلب شرایین (سفت شدن عروق) است. سه عامل خطر مهم برای ایجاد بیماری قلبی عبارتند از:
  - [فقط کاربران عضو انجمن ژنرال ها میتوانند لینک ها را مشاهده کنند. لطفا برای عضویت کلیک کنید]
  - [فقط کاربران عضو انجمن ژنرال ها میتوانند لینک ها را مشاهده کنند. لطفا برای عضویت کلیک کنید]
  - کم تحرکی
  ورزش نقش مهمی در کنترل فشار خون و کاهش وزن دارد، بنابراین در بهبود بیماری های قلبی نقش مهمی را ایفا می کند که برخی فواید آن عبارتند از:
  1) افزایش خون رسانی به قلب
  2) افزایش خون رسانی به شریان های کرونری
  3) افزایش قدرت عضلانی پمپ قلبی
  4) ورزش به طور غیرمستقیم سبب کاهش تحریک پذیری الکتریکی قلب می شود، در نتیجه از ایجاد ریتم های نامنظم قلبی که گاه تهدید کننده ی حیات هستند و در اثر تحریک شدن بیش از حد قلب ایجاد می شوند، پیشگیری می کند.
  5) ورزش ایجاد تصلب شرایین را به تأخیر می اندازد و اگر چه این تاثیر مفید در تمام گروه های سنی که فعالیت ورزشی می کنند، رخ می دهد، افراد بالای 90 سال بیشترین فایده را از این خاصیت مهم ورزشی می برند.
  رابطه حرکت و ورزش با دستگاه تنفس

  ارتباط حرکت بادستگاه تنفسبسیار روشن و آشکار است . شماده پله را تند بالا بروید و یا 100متر تند بدوید . ملاحظه می کنید که نفس شما بهشمارش می افتد . توضیحش ساده است . [فقط کاربران عضو انجمن ژنرال ها میتوانند لینک ها را مشاهده کنند. لطفا برای عضویت کلیک کنید] های موتوریبرای حرکت های تند بنزین زیادتری لازم دارند . بدن انسان نیز برای حرکت تند احتیاجبه نیرو و انرژی بیشتری دارد. این انرژی با سوخت و ساز مواد غذائی در مقابل اکسیژنیعنی اکسیداسیون به دست می آید . زندگی سلولهای بدن و فعالیت آنها به اکسیژن بستگیدارد . شما اگر روی پایتان طوری بنشینید که روی شریان پا (رگ پا ) فشار بیفتد درچند دقیقه پایتان کرخت می شود و گز گز می کند . این همان کندی جریان خون و کمبوداکسیژن است ،همانطور روی شریان های نقاط دیگر بدن اگر فشار بیاورید یا مانعی مجرایرگ ها را مسدود نماید ( مانند آمپولی در شریان قلب ) جریان خون و اکسیژن قطع و عضوبا ورود ناراحتی از کار خواهد افتاد . تحمل اعضا ء بدن در مقابل کمبود[فقط کاربران عضو انجمن ژنرال ها میتوانند لینک ها را مشاهده کنند. لطفا برای عضویت کلیک کنید] متفاوت است . دست و پا و اطراف بدن تا 1-2 ساعت به قطع جریان خون تحمل دارند ولی ازهمه بیشتر مغز و قلب به اکسیژن احتیاج دارند . پس از قطع جریان اکسیژن ( قطع تنفس ) مغز در یکی دو دقیقه و قلب نیز در 2-3 دقیقه از کار می افتد . خوشبختانه اکسیژن بهمقدار فراوان و مفت و مجانی در هوای آزاد وجود دارد و 21% ترکیب هوا اکسیژن است . در سطح دریا غلظت آن بیشتر و در ارتفا عات هر چه بالا تر برود مقدار آن کمتر می شود .
  فشار آتمسفر تا ارتفاع 3000 متر هر 10 متر یک آتمسفر کمتر می شود . از 3000متر به بالا هر 20 متر یک آتمسفر کمتر می شود .
  در هر ارتفاعی نسبت اکسیژن باگازهای دیگر ترکیب هوا ثابت و 21% می باشد .
  اگر کسی سوارهواپیماو یاهلیکوپترشود و در ارتفاع 6000 متر پیادهشود گرفتار مشکلات تنفس و کمبود اکسیژن بوده به تنگ نفس ، سر گیجه و تهوع و بیحالیگرفتار خواهد شد و از 8000 متر به بالا قادر به تنفس و زندگی نخواهد شد . ولی باصعود چند مرحله و اقامت چند روزه در فواصل ارتفاعات مکانیزم اتوماتیک بدن با تحولاتو تغییرات هشیارانه و اعجاب انگیز در ترکیبات خون کمبود اکسیژن را جبران خواهد کرد . در استراحت چند روزه در ارتفاعات با مکانیزم اسرار آمیزیطبیعتهشیار بدن به نسبت کم شدن غلظت اکسیژندر هوای بلندی ها تعداد گلبول های قرمز ( اکسیژن آور ) خون را بالا می برد تا گلبولهای زیاد از غلظت کم هوا اکسیژن کافی را فراهم کرده آفتی از کمبود اکسیژن در سلولهای بدن عارض نشود . این اختلاف در تعدادگلبولهای قرمز خون به طور طبیعی در خونساکنین کنار دریا و یا ارتفاعات وجود دارد.
  ساکنین همسطح دریا در یک میلیمترمکعب خون در حدود 4 میلیون گلبول قرمز دارند ، در حالیکه ساکنین فلاتهای بلند مانندتبت،[فقط کاربران عضو انجمن ژنرال ها میتوانند لینک ها را مشاهده کنند. لطفا برای عضویت کلیک کنید] ، جبال آند درآمریکای جنوبیدر هر میلیمتر مکعب خون 6میلیون گلبول قرمز دارند .
  موقع فعالیت بدنی هنگام صعود در ارتفاعات با توجه بهکمبود غلظت اکسیژن و نیاز مبرم بدن به اکسیژن بیشتر در موقع فعالیت بدنی ، قلب ودستگاه تنفس همزمان فعالیت فوق العاده ای را از خود نشان می دهند . تعداد تنفس از 16 به 40-50 بار در دقیقه و ضربان قلب از 72 به 140-180 بار در دقیقه بالا می رود . این افزایش فوق العاده ضربان های قلب و شمار تنفس های عمیق احتیاجات اکسیژن بدن ازفعالیت زیاد را از فشار کم اکسیژن هوا فراهم و از بروز عوارض کمبود آن جلوگیری مینماید . رابطه حرکت و[فقط کاربران عضو انجمن ژنرال ها میتوانند لینک ها را مشاهده کنند. لطفا برای عضویت کلیک کنید] با دستگاه تنفس دراخذ و جذب و استفاده صحیح از اکسیژن خلاصه می شود .
  ریه ورزشکاران در حکم ماشینسیار و آماده به کار است . ورود هوا با فشارهای مکرر در نفس های عمیق هنگام فعالیتبدنی ، هجوم امواج هوا به داخل ریه ها برونشها را بازتر ، عضلات آنها را ورزیده ترو امواج تارهای کرکی داخل برونشها را زنده تر و شاداب تر نگه می دارد و در آنهاتمام حبابهای ریه ها در حال فعالیت می باشند و جریان سریع خون در جدار حبابها رشدشان را کاملتر و جذب اکسیژن را سهل تر و فراوان تر می نماید .
  تاثیر ورزش بر دستگاه تنفس

  علاوه بر اثرات مثبت ورزش بر سیستم قلب و عروق و افزایش توانمندی عضلات بدن ، دستگاه تنفس نیز توانایی بیشتری پیدا می‌كند. در زمان انجام فعالیت جسمانی و ورزش ، مقدار مصرف اكسیژن اعضاء مختلف بدن افزایش پیدا می‌كند و حجم و سرعت جریان خون برای رساندن مواد مغذی و اكسیژن به اعضاء و بافتهای مختلف افزایش می‌یابد.

  مهمترین اثرات ورزش بر دستگاه تنفس عبارتند از:

  با ورزش كیسه‌های هوایی شش‌ها بیشتر باز شده و بازدهی آن‌ها افزایش می‌یابد.

  افزایش حجم تنفسی در طول شبانه‌روز ، موجب دریافت اكسیژن بیشتر و رساندن آن به اندام‌های بدن می‌شود.

  قابلیت دریافت و مصرف اكسیژن بیشتر ، موجب می‌گردد كارآیی جسمانی افزایش یافته و دیرتر خسته شویم.
  [فقط کاربران عضو انجمن ژنرال ها میتوانند لینک ها را مشاهده کنند. لطفا برای عضویت کلیک کنید] [فقط کاربران عضو انجمن ژنرال ها میتوانند لینک ها را مشاهده کنند. لطفا برای عضویت کلیک کنید]در زمان انجام فعاليت جسماني و ورزش ، مقدار مصرفاكسيژن اعضاء مختلف بدن افزايش پيدا مي*كند و حجم و سرعت جريان خون براي رساندنمواد مغذي و اكسيژن به اعضاء و بافتهاي مختلف افزايش مي*يابد. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،مهمترين اثرات ورزشبر دستگاه تنفس عبارتند از :
  ۱- با ورزش كيسه*هاي هوايي شش*ها بيشتر باز شده وبازدهي آن*ها افزايش مي*يابد.
  ۲- افزايش حجم تنفسي در طول شبانه*روز ، موجبدريافت اكسيژن بيشتر و رساندن آن به اندام*هاي بدن مي*شود.
  ۳- قابليت دريافت ومصرف اكسيژن بيشتر ، موجب مي*گردد كارآيي جسماني افزايش يافته و ديرتر خستهشويم
  تاثير ورزش بر دستگاه گوارش
  كاركرد صحيح دستگاه گوارش تا حدود زياديبيانگر صحت و سلامت انسان است به گونه*اي كه بسياري از متخصصين داخلي معتقدند اكثربيماري*هاي انسان مربوط به اختلال در دستگاه گوارش مي*باشد.
  اثرات مثبت ورزش بردستگاه گوارش عبارتند از :
  ۱- تمرينات بدني موجب تحريك اشتها و ميل به غذامي*شود. مخصوصاً در افرادي كه دچار بي اشتهايي عصبي هستند ، اين اثر بسيار مشهوداست.
  ۲- ورزش با تحريك دستگاه گوارش مانع ايجاد يبوست مي*شود
  تاثير ورزش بردستگاه حركتي
  اثرات مفيد ورزش بر سلامت و كاركرد بسيار خوب دستگاه عضلاني اسكلتيبر كسي پوشيده نيست و اولين عضوي كه با ورزش كردن ، تغييرات مطلوبي را در آن احساسمي*كنيم ، عضلات اندامهاي حركتي است.
  مهمترين اثرات مفيد ورزش بر دستگاه حركتيعبارتند از :
  ۱- عضلات بدن با انجام ورزش مناسب تقويت مي*شوند و قدرت كارآييجسمي افزايش مي*يابد.
  ورزش صحيح از آرتروز جلوگيري كرده موجب سلامت و استحكاممفاصل مي*شود و مقاومت مفاصل را در مقابل صدمات افزايش مي*دهد
  ۳- موجب كششعضلات و انعطاف پذيري بيشتر بدن مي*شود.
  ۴- ورزش موجب استحكام استخوان*ها شدهو از پوكي آن جلوگيري مي*كند
  ۵- با تقويت عضلات ستون مهره*ها از بروز كمر دردپيشگيري شود
  ۶- همچنين ورزش از شل شدن عضلات جلوگيري كرده و ذخيره انرژي عضلاترا افزايش مي*دهد 2. کاربر مقابل از susaboy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  Hastii (08-24-2010)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ◄ فال ورزش
  توسط Hastii در انجمن فال و طالع بینی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-09-2010, 11:54
 2. آثار ورزش بر سلامت بدن
  توسط Flower در انجمن ورزش و تحرک
  پاسخ ها: 47
  آخرين نوشته: 05-11-2010, 22:29
 3. چرا ورزش نمی کنید؟
  توسط salar در انجمن ورزش و تحرک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 01-15-2010, 17:50
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 01-15-2010, 17:48
 5. مهمترین اثرات ورزش بر دستگاه تنفسی
  توسط salar در انجمن ورزش و تحرک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 01-15-2010, 17:48

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •