آموزش شبکه تفاوت HUB با HUB Switch توپولوژی بی سیم ( Wireless ) : Network
در ادامه مبحث توپولوژی ها و تجهیزات سخت افزاری مورد استفاده در این شبکه ها به موارد بعدی می پردازیم.
تفاوت HUB با HUB Switch :
بر خلاف هابهای معمولی که فریم ارسالی بر روی یک کانال را روی تمام کانالها به صورت فراگیر ارسال می نماید عملکرد سوئیچ ها در این مورد بسیار هوشمندتر از هاب می باشد، بدین ترتیب که با دریافت یک فریم از روی یک کانال ورودی آن را به تمامی کانالهای خروجی ارسال نمی نماید بلکه ابتدا آدرس فیزیکی کامپیوتر مقصد را چک کرده و فقط آن به آن کانال ارتباطی که کامپیوتر مقصد به آن وصل است می فرستد.به این ترتیب کامپیوتر متصل به سوئیچ مربوطه به ایستگاههای دیگر را دریافت نمی کند.
قابل ذکر است که به نوع ارسال اطلاعات توسط HUB ، Broadcast ( یعنی پخش اطلاعات Packet بین تمامی پورتهای یک Hub ) می گویند و به شیوه ارسال HUB Switch نیز Unicast ( یعنی ارسال اطلاعات فقط به یکی از پورتهای متصل ) گفته می شود.
۳- توپولوژی حلقوی ( Ring ) :در این توپولوژی تمام کامپیوترها در یک مدار حلقه ای شکل قرار می گیرند و اطلاعات در جهت عقربه های ساعت شروع به گردش می نماید و به مقصد می رسند.در این توپولوژی که اصطلاحا به آن Token Ring گفته می شود اولین کامپیوتری که در شبکه روشن می شود سیگنالی به نام Token ایجاد کرده و در شبکه به جریان می اندازد. هرگاه کامپیوتری در شبکه قصد ارسال اطلاعات را داشته باشد می بایست منتظر دریافت Token باشد و به محض دریافت Token شروع به ارسال اطلاعات می نماید. در این توپولوژی در صورتیکه کامپیوتر مقصد اطلاعاتی دریافتی از کامپیوتر مبدا را مورد تایید قرار دهد یک Token دیگری به نام Acknowledge به کامپیوتر مبدا جهت سالم دریافت کردن اطلاعات می فرستد. قابل ذکر است که در هر شبکه Ring فقط در هر لحظه یک Token می تواند وجود داشته باشد و این به خاطر جلوگیری از بوجود آمدن Collision یا تصادف بین اطلاعات می باشد.
۴- توپولوژی Mesh :این توپولوژی معمولا در شبکه های WAN استفاده می شود. به این ترتیب که یک کامپیوتر از طریق کانکشن های مختلف به قسمت های مختلف متصل می گردد. دراین توپولوژی به خاطر هزینه پیاده سازی Media ها و Device های زیاد دارای هزینه سنگین می باشد.در این شبکه ها پیاده سازی و گسترش شبکه نیاز به هزینه و کار زیاد دارد. اگر یکی از کانکشن ها قطع شود تمام کامپیوترها می توانند با یکدیگر تبادل اطلاعات نمایند. با توجه به اینکه در این توپولوژی کانکشن های مختلف می تواند بین نقاط مختلف ایجاد شود ، سرعت تبادل اطلاعات بین نقاط مختلف می تواند متفاوت باشد.
آموزش + Network
در این جلسه از آموزش شبکه های کامپیوتری و آموزش مقدماتی شبکه به توپولوژی بی سیم و شبکه های بی سیم می پردازیم.
توپولوژی بی سیم ( Wireless ) :
این نوع توپولوژی در شبکه هایی قابل استفاده است که امکان کابل کشی در آنو وجود ندارد و یا مواقعی که کاربران با کامپیوترهای قابل حمل خود از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل می شوند.
شبکه های بی سیم امروزی از استاندارد IEEE 802.11 که برای اولین بار ۸۰۲٫۱۱ از نوع a و بعد از آن استاندارد IEEE 802.11 b معرفی شد که تا سرعت ۵٫۵ تا ۱۱ Mbps می باشد و در حال حاضر استاندارد IEEE 802.11 g تا سرعت ۵۴ Mbps را پشتیبانی می کند.
توپولوژی استفاده شده در شبکه های بی سیم :
شبکه های بی سیم از دو توپولوژی تحت عناوین مستقل و وابسته استفاده می کنند.
در توپولوژی مستقل (ad hoc ) گروهی از کامپیوترهایی که مجهز به کارت شبکه بی سیم می باشند آزادانه قادر هستند تا محدوده برد تعریف شده با یکدیگر ارتباط برقرار بکنند. این توپولوژی برای شبکه هایی که تعداد کامپیوترهای آنها کم می باشد مفید می باشد.

هاب و سویچ وشبکه محلی و کابل
در شبکه های وابسته ( infrastructure ) ، شبکه مجهز به تجهیزات بی سیم از طریق فرستنده و گیرنده هایی که تحت عنوان Access Point هستند با یکدیگر ازتباط برقرار می کنند. در این توپولوژی کامپیوترها مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند بلکه از طریق Access Point می باشد و با شبکه های کابلی هم می توانند ارتباط داشته باشند.
هاب و سویچ وشبکه محلی و کابل
توپولوژی Infrastructure اصولا برای گسترش و افزایش انعطاف پذیری شبکه های کابلی معمولی بکار می رود. بدین شکل که اتصال کامپیوترهای مجهز به تکنولوژی بی سیم را با استفاده از Access Point به آن امکان می سازد. در برخی موارد ، یک AP کامپیوتری است که کارت شبکه بی سیم را در کنار کارت شبکه معمولی دارا می باشد. کامپیوترهای بی سیم با استفاده از AP به عنوان واسطه با شبکه های کابلی ارتباط برقرار می کنند. AP اساسا به عنوان یک Tranlation Bridge ( پل تبدیل ) عمل می کند، زیرا سیگنالهای شبکه بی سیم را به سیگنالهای شبکه کابلی تبدیل می کند. مانند تمام تکنولوژی های ارتباطی بی سیم ، شرایط مسافتی و محیطی می توانند بر روی عملکرد ایستگاه های سیار بسیار تاثیر گذار باشند. یک AP می تواند ۱۰ تا ۲۰ کامپیوتر را پشتیبانی کند ، بسته به اینکه میزان استفاده آنها از LAN چقدر است. این پشتیبانی تا زمانی ادامه دارد که آن کامپیوترها در شعاع تقریبی ۳۰۰ تا ۶۰۰ متر نسبت به AP قرار داشته باشند. موانع فیزیکی مداخله کننده این عملکرد را به طرز چشمگیری کاهش می دهند.